Pranie tapicerki samochodowej
Pranie tapicerki samochodowej
Dbałość o wygląd samochodu oznacza nie tylko mycie i polerowanie karoserii, ale również utrzymanie wnętrza naszego auta w czystości. Tapicerka w samochodzie – podobnie jak każdy inny element – z czasem ulega zużyciu, co pociąga za sobą konieczność odpowiedniej konserwacji. Co trzeba wiedzieć o czyszczeniu samochodowych obić?
Pranie wnętrza samochodu – dlaczego jest ważne?
Tapicerka narażona jest na kontakt z błotem, piaskiem, napojami, resztkami jedzenia, dymem papierosowym oraz innymi czynnikami. Sprawiają one, że wnętrze auta nie będzie się prezentowało w pozytywny sposób. Jednak w grę wchodzą nie tylko kwestie estetyczne. Chociaż nikt nie lubi wsiadać do samochodu, w którym tapicerka jest zabrudzona lub przesiąknięta przykrym zapachem, to trzeba pamiętać również o względach higienicznych. Wsiąkająca w fotele wilgoć z biegiem czasu może przyczynić się do rozwoju bakterii oraz grzybów. Siedliska roztoczy oznaczają z kolei nieprzyjemne konsekwencje dla osób z alergiami. Kurz oraz pozostałości sierści zwierząt to kolejne zagrożenia dla ludzi borykających się z uczuleniami, a dym – niezależnie od tego, czy pochodzi z papierosa, czy e-papierosa – wsiąka głęboko w tkaninę. Z tego powodu jego zapach będzie nam towarzyszył przez długie miesiące.
Rodzaje tapicerek samochodowych
Gdy przychodzi do czyszczenia tapicerki, nie istnieje jeden skuteczny sposób, który sprawdzi się w przypadku wszystkich materiałów. Różne rodzaje wykończenia wymagają użycia specyficznych preparatów oraz metod, dlatego warto zapoznać się z krótkim opisem najczęściej stosowanych obić.
Tapicerka materiałowa
Jest zarazem najtańszym, jak i najmniej atrakcyjnym wizualnie rodzajem obić, który znajdziemy w podstawowych wersjach samochodów. Tapicerka tego typu skutecznie spełnia swoje zadanie, a także jest łatwa w czyszczeniu przy pomocy zwykłych detergentów oraz preparatów chemicznych. Struktura materiału nie pozwala na penetrację tkaniny przez brud, co znacznie ułatwia pranie. Najskuteczniejszą metodą mycia tego typu obić jest pianka, która wnika między włókna, absorbuje brud, a następnie zamienia się w proszek. W takiej postaci preparat można łatwo usunąć za pomocą odkurzacza.
Tapicerka welurowa
Świetnie wyglądająca oraz przyjemna w dotyku, tkanina welurowa może sprawiać trudności w czyszczeniu. Ze względu na swoją strukturę, materiał łatwo wchłania brud, kurz oraz nieprzyjemne zapachy, przez co welur musi być regularnie czyszczony. Konieczny jest w tym wypadku zakup specjalnych środków, które trzeba zaaplikować dopiero po dokładnym odkurzeniu obić. Ułożenie włókien sprawia, że łatwo ominąć niektóre miejsca, przez co zwalczanie wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń będzie wymagało uwagi profesjonalisty.
Tapicerka z alcantary
Jest to znakomite połączenie wytrzymałości i łatwości czyszczenia z doskonałym wyglądem weluru. Alcantara to syntetyczna tkanina, którą można znaleźć jako element wykończenia w przypadku droższych modeli samochodów. Wyższa cena jest w pełni uzasadniona, gdyż obecność włókien z poliestru i poliuretanu zapewnia długą żywotność oraz ułatwia czyszczenie. O alcantarę najlepiej zadbać z pomocą odkurzacza parowego, który usunie nie tylko zabrudzenia, ale również nieprzyjemne zapachy.
Tapicerka skórzana
To wybór dla osób, które wysoko cenią sobie prestiżowy wygląd. Skóra cieszy się reputacją wytrzymałego i łatwego w czyszczeniu materiału, który będzie nam służył przez długie lata. Jest to zasłużona reputacja, jednakże, aby utrzymać skórzaną tapicerkę w dobrej kondycji, konieczne będzie użycie specjalistycznych preparatów. Pomogą one zachować odpowiednią sprężystość i uniemożliwią pękanie skóry. Specjaliści twierdzą, że tego typu obicia powinny być konserwowane dwa razy do roku dla najlepszych efektów. Podczas mycia skóry należy unikać przemoczenia tapicerki, gdyż zbyt szybkie suszenie może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Przetarcie wilgotną szmatką lub gąbką powinno wystarczyć w przypadku większości zabrudzeń.
Pranie tapicerki samochodowej samodzielnie i w warsztacie – porównanie
Pierwszym krokiem podczas własnoręcznego czyszczenia tapicerki – niezależnie od rodzaju materiału – powinno być wytrzepanie dywaników oraz odkurzenie wnętrza samochodu. Odświeżenie obić nie zda się na wiele, jeżeli w aucie pozostaną inne źródła przykrego zapachu. Następnie można przystąpić do aplikowania preparatów czyszczących. Aby zyskać pewność, że środek nie spowoduje odbarwienia tapicerki, należy go sprawdzić na mało widocznej części obicia – np. na spodzie fotela. W zależności od wymagań materiału, do prania będzie potrzebna gąbka, szczotka, szmatka oraz zestaw odpowiednich specyfików. Należy jednak uważać, aby nie przemoczyć tapicerki, a w szczególności podsufitki. Po nasiąknięciu może ona odpaść od dachu – zwłaszcza w starszych autach.
Alternatywą jest oddanie samochodu do warsztatu, w którym fachowcy zajmą się czyszczeniem naszego auta z użyciem renomowanego sprzętu oraz specyfików. Jeżeli nie chcemy zastanawiać się, który preparat będzie odpowiedni albo nie mamy czasu na mycie każdego zakamarka auta, skorzystanie z usług zakładu jest kuszącym wyborem. Zyskujemy gwarancję, że wszystkie – nawet trudno dostępne miejsca – zostaną gruntownie wyprane, a następnie wysuszone. Skorzystanie z usług warsztatu jest preferowane, jeżeli borykamy się z uciążliwymi zabrudzeniami oraz zapachem dymu papierosowego – w takim wypadku jedynym wyjściem jest ozonowanie – a także, gdy nie mamy odpowiedniego miejsca, aby wysuszyć auto. O ile w lecie samochód może wyschnąć w naturalny sposób, trudno sobie wyobrazić pozostawienie otwartych okien i drzwi w zimie – zwłaszcza jeżeli nie mamy dostępu do garażu. Przy podejmowaniu wyboru warto zastanowić się nad następującymi kwestiami.
Ile trwa pranie tapicerki samochodowej?
W zależności od materiału, zakresu prac oraz wielkości samochodu mycie może zająć od 40 minut (czyszczenie foteli) do kilku godzin – bez uwzględnienia czasu potrzebnego na wyschnięcie. Pranie w warsztacie przebiega szybciej ze względu na obecność odpowiednich narzędzi, doświadczenie personelu oraz zapewnienie optymalnych warunków do pracy.
Ile schnie tapicerka po praniu?
Do samochodu możemy wsiąść zazwyczaj po 2 godzinach od zakończenia czyszczenia przednich foteli – w podobnym czasie schnie tylna kanapa. Trzeba jednak pamiętać, że welurowe obicia – ze względu na strukturę tkaniny – schną przeważnie dwa razy dłużej niż materiałowe odpowiedniki. Ważna w tym wypadku jest również temperatura oraz wilgotność powietrza. W okresie letnim auto będzie gotowe do jazdy szybciej, niż na jesieni. Również sposób prania oraz wykorzystane urządzenia mają wpływ na prędkość schnięcia, dlatego oddanie auta w ręce fachowców jest szybszym rozwiązaniem również i pod tym względem.
Ile kosztuje pranie tapicerki samochodowej?
W przypadku samodzielnego mycia wydatki na czyszczenie równają się wydatkom na preparaty oraz narzędzia. W przypadku tapicerki materiałowej zapłacimy kilkadziesiąt złotych za wszystkie potrzebne rzeczy. Skóra jest znacznie bardziej wymagająca pod względem użytych preparatów, dlatego w tym wypadku musimy się liczyć z wydatkami powyżej stu złotych. Ukrytym kosztem samodzielnego prania jest jednak czas, który musimy poświęcić na czyszczenie obić. Pranie tapicerki samochodowej Kraków w zakładzie GEMMA to koszt rozpoczynający się od 350 złotych. W tej cenie oferowane jest gruntowne mycie z użyciem środków i sprzętu dopasowanego specjalnie do potrzeb każdego materiału.
Czyszczenie tapicerki samochodowej Kraków
Jeżeli zależy nam na czasie oraz dokładności, warto postawić na usługi fachowców z GEMMY, aby zagwarantować sobie czystość tapicerki w każdym zakamarku auta.