Sklep
Oleje i filtry Kraków
Oleje silnikowe są najważniejszym płynem eksploatacyjnym każdego pojazdu, dlatego też tym bardziej warto postawić na sprawdzone i niezawodne produkty. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że to właśnie olej ma bezpośredni wpływ na prawidłową pracę jednostki napędowej. Wbrew pozorom wpływa on nie tylko na trwałość poszczególnych elementów silnika, ale również na cały osprzęt. Mowa tutaj przede wszystkim o turbosprężarce, czy też o łańcuchu rozrządu. Tylko olej wysokiej jakości jest w stanie skutecznie odprowadzać wszelkie zanieczyszczenia. Dlatego w naszej ofercie posiadamy jedynie wysokiej jakości oleje takich marek jak: Motul, Elf, Lotos, Orlen czy Rafineria Jasło. Zajmujemy się sprzedażą nie tylko olejów, ale także akcesoriów motoryzacyjnych, dzięki czemu kompleksowo zrobisz zakupy do wszelkiego rodzaju maszyn, pojazdów silnikowych czy układów hydraulicznych.
Systematyczna wymiana olejów i filtrów
W nowych autach producenci zalecają wymianę oleju co 15 000-20 000 kilometrów. Jeżeli jeździmy bardzo rzadko, to warto wymienić olej silnikowy przynajmniej raz do roku (najlepiej w sezonie wiosennym). Wraz z olejem warto poważnie zastanowić się nad wymianą filtrów i niektórych uszczelek. Za każdym razem, gdy następuje wymienia oleju należy wymienić także filtr oleju, który odpowiada za filtrowanie zanieczyszczeń. Dobrym pomysłem jest także wymienienie filtrów powietrza, które odpowiadają z kolei za wyłapywanie zanieczyszczeń przedostające się do silnika razem z zasysanym powietrzem. Dzięki systematycznej wymianie filtrów nasz układ napędowy będzie czysty, dlatego też ograniczymy ryzyko uszkodzenia silnika. W naszej bogatej ofercie, posiadamy filtry powietrza, filtry hydrauliczne, filtry oleju oraz filtry paliwa najlepszych światowych marek. Kupując u nas nie musisz się martwić o jakość towaru – w naszym magazynie znajdziesz wyłącznie sprawdzone produkty wiodących producentów filtrów takich jak FILTRON, BOSCH, MANN+HUMMEL, WIX USA, K&N, PURFLUX oraz wielu innych w dodatku w bardzo korzystnych cenach.
Czym charakteryzuje się filtr powietrza i paliwa?
Filtr powietrza umieszczony jest bezpośrednio w układzie dolotowym. Jak wspomniano powyżej głównym zadaniem opisywanego filtra jest oczyszczanie powietrza z pyłu i owadów, które mogą przedostać się do komory spalania. Przy zatkanym filtrze powietrza znacząco pogarszają się osiągi auta. Problemy pojawią się zwłaszcza wtedy, gdy zanieczyszczenia niestety przedostaną się do wnętrza silnika. Producenci nowoczesnych silników zalecają wymianę filtrów powietrza co 20 000-30 000 kilometrów. W Polsce niestety bardzo często występuje duże zapylenie otoczenia, dlatego też tym bardziej pamiętać należy o wymianie filtrów powietrza. Jeżeli chodzi o filtry paliwa, to odpowiadają one za oczyszczenie paliwa z wszelkich osadów i cząstek stałych. Niestety nawet stosunkowo niewielka ilość zanieczyszczeń może doprowadzić do uszkodzenia wtryskiwaczy. W silnikach benzynowych należy filtry wymieniać co ok. 100 000 km. Właściciele aut z silnikiem wysokoprężnym powinni wymieniać filtry co 30 000-50 000 km. Pamiętać należy także o tym, aby filtry paliwa wymieniać przed zimą. W ten sposób możliwe będzie usunięcie wody, która zgromadziła się w układzie paliwowym.
Filtr oleju silnikowego i filtr kabinowy – co trzeba wiedzieć?
Filtr oleju silnikowego jak sama nazwa wskazuje odpowiada głównie za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń. Bez filtrów oleju bardzo szybko doszłoby do zużycia silnika (w wyniku znaczącego pogorszenia smarnych właściwości oleju). W pierwszej kolejności należy postawić na oryginalne filtry od renomowanych producentów, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Na rynku jest wiele chińskich filtrów, które niestety nie są w stanie zagwarantować odpowiednich właściwości i parametrów. Filtry kabinowe mają bezpośredni wpływ na zdrowie i komfort kierowcy. Pyłek i kurz wbrew pozorom jest dużym zagrożeniem nie tylko dla alergików. Specjaliści zalecają, aby filtry kabinowe wymieniać wraz z filtrami powietrza. W pierwszej kolejności warto postawić na niezawodne filtry z wkładem węglowym, które zapewniają wysoki poziom oczyszczania.
Zobacz także: Dynamiczna wymiana oleju.
Wysokiej klasy olej silnikowy dla wymagających kierowców
Dobry olej silnikowy od renomowanego producenta jest jedną z tych inwestycji, która na pewno bardzo szybko się zwróci. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na klasę lepkości. Mowa tutaj oczywiście o parametrze, który określa opór płynięcia jednej warstwy oleju silnikowego po drugiej. Jak łatwo się domyślić im bardziej lepki jest olej, tym wolniejszy jest przepływ. Większość producentów korzysta ze skali SEA (od 0 do 60), dzięki czemu można szybko porównać dostępne na rynku produkty. Zgodnie z przyjętymi standardami 0 określa najrzadszy olej silnikowy, a 60 najgęstszy. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę na liczbę zasadową TBN. Jest to parametr, który informuje nas o zawartości dodatków alkalicznych, które odpowiadają za neutralizację kwaśnych produktów spalania. Olej o wysokim TBN zapewnia znacznie dłuższą neutralizację zanieczyszczeń kwaśnych. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę na rodzaj bazy olejowej. Zazwyczaj baza stanowi około 85% objętości danego oleju silnikowego. Pozostałe 15% to niezbędne dodatki uszlachetniające. Obecnie oleje dzieli się na pięć głównych grup. Pierwsze dwie grupy to oleje mineralne. Trzecią grupę tworzą oleje, które wykonane są w technologii syntetycznej. Do czwartej grupy zaliczamy oleje syntetyczne PAO (polialfaolefiny), a do piątej oleje syntetyczne oparte na estrach. Pamiętać należy o tym, że oleje z dwóch ostatnich grup mają znacznie lepsze parametry od olejów z grupy 1-3. Aby wybrać najlepszy olej należy oczywiście zapoznać się z zaleceniami producenta.