Jak wybrać najlepszy olej do diesla? Silniki diesla charakteryzują się nie tylko dużym momentem obrotowym, ale również dość niskim zużyciem paliwa. Przy takiej specyfice pracy ogromną rolę odgrywa dobranie porządnego oleju. Producenci oferują nowoczesne jednostki napędowe, które współpracują z filtrami DPF i turbosprężarką. Aby uniknąć problemów i kosztownych napraw silnika warto wybierać specjalne oleje silnikowe, które dostosowane są właśnie do konkretnej jednostki. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo, który olej do diesla wybrać i na co należy zwracać szczególną uwagę.
Mineralne czy syntetyczne oleje do diesla?
Oleje mineralne rzadko kiedy zawierają w swoim składzie rozmaite dodatki, których głównym zadaniem jest poprawienie parametrów mieszanki. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niestety oleje mineralne nie najlepiej sprawdzą się w niskich temperaturach. Zdecydowanie lepszym wyborem są oleje syntetyczne, które dodatkowo dbają o czystość silnika. Renomowani producenci oferują oleje syntetyczne, które są specjalnie dopasowane do najpopularniejszych modeli silników. Największym atutem olejów syntetycznych jest oczywiście ich wysoka skuteczność ochrony. Wielu kierowców docenia również to, że oleje syntetyczne znacznie wolniej się starzeją, dlatego też dłużej spełniają swoje podstawowe zadania.
Jaką lepkość powinien mieć olej do diesla?
Jednym z najważniejszych parametrów olejów do diesla jest oczywiście ich lepkość. Jest to jeden z kluczowych elementów, który ma bezpośredni wpływ na ochronę silnika. Najbezpieczniejszym wyborem są oryginalne oleje silnikowe od renomowanych producentów, które nie zmieniają się pod wpływem temperatur. Większość producentów korzysta z normy SAE, dzięki czemu można szybko porównać dostępne produkty. Klasa lepkości zapisywana jest liczbami i literą „W”. Liczba zapisana przed „W” odnosi się bezpośrednio do lepkości w niskich temperaturach. Jak łatwo się domyślić druga liczba (za literą „W”) odnosi się do lepkości w wysokich temperaturach. Aby wybrać najlepszy olej silnikowy do diesla, należy poszukać kompromisu pomiędzy parametrami zimowymi i letnimi. Przed zakupem warto w instrukcji pojazdu sprawdzić zalecenia producenta. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z fachowego doradztwa sprzedawcy lub doświadczonego mechanika.
Jaki olej do diesla z DPF?
Jednym z najtrudniejszych zadań jest wybranie oleju do diesla z DPF. Mowa tutaj oczywiście o dieslach z filtrami cząsteczek stałych, które coraz częściej montowane są w układach wydechowych nowoczesnych silników dieslowych. Specjalna konstrukcja diesla wymaga zastosowania dedykowanego oleju, który poradzi sobie z osadami popiołu. Godne polecenia są oleje niskopopiołowe, które określane są przez producentów jako „low SAPS”. Oleje tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby podczas spalania ograniczyć do minimum ilość generowanego popiołu. Ważną rolę odgrywa także odpowiednia klasyfikacja. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się oleje C3.
Dowiedz się więcej o DPF i turbinach.
Jaki jest najlepszy olej do diesla z pompowtryskami?
Pompowtrysk to specjalne urządzenie, które składa się z cylindra i układu przewodów. Jak sama nazwa wskazuje głównym zadaniem opisywanego urządzenia jest wtryskiwanie paliwa. Właściciele silników z pompowtryskami muszą korzystać z dedykowanych olejów, które znacząco ograniczają zużycie opisywanego mechanizmu. Na półkach sklepowych znaleźć można między innymi oleje silnikowe LongLife.
Jak często wymieniać olej w dieslu?
Wybranie porządnego oleju to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby regularnie wymieniać olej, dzięki czemu silnik będzie pracować długo na maksymalnych obrotach. Specjaliści zalecają, aby olej w dieslu wymieniać po przejechaniu ok. 10 000 – 13 000 km. Warto wspomnieć także o tym, że istnieją modele aut, gdzie olej wymienia się co 30 000 km. Jeżeli zależy nam na wydłużeniu okresu wymiany, to warto postawić na powyżej opisane oleje LongLife. Doskonale sprawdzą się one przede wszystkim przy bardzo intensywnej eksploatacji.
Sprawdź naszą ofertę wymiany oleju.
O czym należy pamiętać?
W przypadku starszych modeli samochodów nie trzeba tak bardzo zwracać uwagi na parametry i perfekcyjne dopasowanie oleju. Inaczej wygląda jednak sytuacja, jeżeli weźmie się pod uwagę nowsze samochody oparte na zaawansowanych technologiach. Koszty naprawy poszczególnych podzespołów są bardzo wysokie, dlatego też nie warto oszczędzać na oleju silnikowym. Każdy doświadczony kierowca powinien pamiętać również o tym, aby regularnie kontrolować poziom oleju i uzupełniać wszelkie braki. Wielu kierowców zastanawia się również, czy można mieszać oleje do diesla. Jak najbardziej jest to możliwe, ale pamiętać należy o tym, aby cały czas trzymać się identycznej klasy lepkości. Tylko w ten sposób nie zaburzymy procesu smarowania. Do diesla nie powinno wlewać się olejów do silnika benzynowego. Inaczej wygląda oczywiście sytuacja w drugą stronę. Olej do diesla nie spowoduje żadnych szkodliwych zmian w pracy silnika benzynowego.